Öksüz Kuzu Nasıl Beslenir?

Öksüz Kuzuları Nasıl Beslemeliyim? Annesiz Kuzu Nasıl Beslenir?

* Öksüz kuzular, maalesef koyunculuk işinde önemli bir kısım yer tutar ve onları canlı tutmak problem oluşturur. Yeterli süt üreten ve sadece bir kuzusu olan bir koyun, bazen öksüz kuzuları evlat edindirmeye razı edilebilir. Ancak, daha sık olarak, aile içindeki çocuklardan birisine şişe ile besleme yetkisinin bırakılması en iyisidir. Kuzu şişeleri ya da ticari mevcut nipple veya bebek biberonları ile inek sütü veya süt yerine geçen gıdalar verilebilir. Öksüz kuzular, hayatlarının erken döneminde anası veya diğer bir koyundan mutlaka kolostrum almalıdır. İnek sütü kullanılacaksa, %25 veya daha fazla yağ içeren süt danası (buzağı) üretimi için formüle edilen bir formu seçin. Daha yaşlı (3-4 haftalık) kuzulara, genellikle nipple veya geleneksel kovadan içmesi öğretilir.

* Bütün çiftlik hayvanları için bol miktarda taze temiz içme suyu bulundurulması önemlidir. Ancak koçlar ve kastre edilen koçlarda görülen yaygın Urolithiasis (idrar taşı oluşumu) yıkanıp indiği zaman, erkeğin Uretral işleminde yerleşebilirler. Bu taşlar, özellikle tam beslenen kastre edilmiş erkeklerde Uretrada birkaç santimlik tıkaç oluşturulabilir. Bu tıkaçlar, işemeyi zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Yırtılan idrar kesesi alışılagelen ölümle sonuçlanır. İdrarda çözünmüş tuzların hüküm sürmesini etkili bir şekilde azaltır. Bu durumun en sıkça görüldüğü kuzu açık besi arazilerinde günlük rasyonlarına %10’a kadar ilave tuz eklenerek su tüketiminin artırılması yaygın bir işlemdir.

Öksüz Kuzularda Yakma Ne Demektir?

* Bazı durumlarda, anne kuzuladıktan sonra öldüğünde kuzusu öksüz kalır bazen de ikiz doğumlarda ana kuzuları besleyemez durumda ise kuzunun başka bir koyuna alıştırılması durumu olabilir. Dolayısıyla yapılan bu işleme Yakma denir. Yakma işleminde başlangıçta zorluklar görülebilir. Bu zorluklar daha çok koyundan kaynaklanır.

Koyunun kuzuyu kendi öz yavrusu gibi kabul etmesi veya red etmemesi için şu işlemlere başvurulabilir.

  1. Koyunun kuyruk arkası öksüz kuzuya sürülür ve kokusu yavruya geçmesi sağlanılır.
  2. Ölük kuzunun postu öksüz kuzunun sırtına bağlanılır.
  3. Koyunun yavrusu doğduktan hemen sonra ölürse veya ölmüş ise, koyunun sonu öksüz kuzuya sürülür.
  4. Yakılacak koyun ve kuzu temiz kuru ve dar bir alana alınır. Bir süre orda beklettikten sonra koyun kuzuya alışır ve emmesine izin verir.


kuzularda yakma nedir

öksüz kuzularda yakma nasıl yapılır

Yeni doğan kuzu hastalıkları

Yorum Gönder

0 Yorumlar