Koyunlarımı Nasıl Beslemeliyim?

Koyunlarımı Nasıl Beslemeliyim?

* Merhaba dostlar, koyun beslemeyle ilgili bir iki ufak görüş bildirmek istiyorum.

* Küçükbaş gruplarında gezinirken beslemeyle ilgili çok fazla paylaşım ve karmaşa görüyorum. Koyun beslemesinde aşırı derecede karmaşık rasyonlara girerseniz işin içinden çıkamazsınız. Burada göz önüne alınması gereken iki önemli detay vardır. Bunlar enerji ve proteindir. Enerjiyi tane yem ile (arpa, buğday, mısır) proteini de kaliteli kaba yemlerle yani kaliteli ot ile sağlarsanız sadece iki çeşit gıda ile işin içinden çıkabilirsiniz. Silaj, posa, küspe, saman vs. gibi küçükbaşa yaramayan besinleri işin içine katarsanız hem koyunlarınız tam beslenmez hem de sağlıklarından olurlar.

Koyunlara Ne, Ne Kadar Veriyorum?

* Koyun en çok kaliteli otu sever, yaz aylarında kaliteli kuru otunuzu depolarsanız kışın hem siz hem de koyunlarınız rahat eder. Benim 70 koyunu beslemem sadece yarım saatimi alıyor çünkü işçiliğim neredeyse hiç yok. Gebe koyunlara 500 gram kadar arpa veriyorum ve yiyebildikleri kadar kuru ot koyuyorum ki yaklaşık 1 ile 1,2 kg kadar yiyorlar ve sonrasında işim bitiyor. Koyunda randımanın püf noktası kaba yem yani ottur, otunuzu mutlaka en iyisinden almaya bakın. Hayvana gidip 50 çeşit karışım hazırlayıp vermeye lüzum yok. İhtiyacı olanı en basit şekilde vermeye çalışın.

* Arpa, buğday, mısır gibi tane yemleri ot ile birlikte vermeyin, tane yemi tek öğünde verin ki hayvan iyice sindirsin ve dışkı ile atmasın.

* Ve lütfen silaj ve posalardan uzak durun, bu tür gıdalar ucuz gibi gözükse de öyle değildir. Süt hayvancılığı yapmıyorsanız silaja ihtiyacınız yok ayrıca hesaplı da değil zira içeriğinin %70 ile 80'i sudan oluşuyor, siz hayvanın karnı doydu zannedersiniz ki öyle değildir, sadece su içirmiş olursunuz. Bir koyunun tam doyması için günlük 8 kg silaj yemesi gerekir, işkembesi ufak ve geviş getirmeyi seven bir hayvan için silaj tam bir angaryadır, işkembe fazla şişer ve içindeki kuzuyu sıkıştırır sonra da hayvan kuzu atmak zorunda kalır.

Ayrıca beslemeyi çok öğün yerine iki öğün olarak yapın sabah ve akşam yeterli olur, sabah öğününde otu az verin ve çoğunu akşam öğününe saklayın. Koyun otunu yiyip yatsın ve mutlu bir şekilde geviş getirsin.

 Doğumdan Sonra Kuzu Bakım ve Besleme

* Kuzulamalar başladı ve gayet güzel devam ediyor. Bu sene yeni doğan kuzularıma Yeldif vurmuyorum, bunun sebebi ise annelere gerekli selenyum ve e vitamini takviyesini boluslarla yaptığım için kuzu yeterli vitamini ve minerali anne sütünden alabiliyor. Ayrıca kuzuya iğne vurup strese sokmaya lüzum kalmıyor.

* Doğumdan sonra sadece göbek bağı dezenfeksiyonunu yapıp bırakıyorum. Kritik nokta ise takip ve ağız sütü, mutlaka ama mutlaka kuzu doğumdan sonraki ilk bir saat içerisinde ağız sütünü almalıdır, peki neden? Bağışıklık sistemi aktif olmayan kuzunun dış dünyadaki mikroplara karşı dirençli olabilmesi için kolostrum denilen ağız sütünün içerisinde bulunan antikorlara ihtiyacı vardır. Kuzu ağız sütünü ne kadar erken içerse o kadar sağlıklı bir şekilde hayata tutunur. Kaliteli bir ağız sütü için de annenin doğum öncesi aşı, vitamin ve mineral takviyelerinin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Siz koyunlarınıza iyi bakarsanız onlarda kendi yavrularına yani kuzularına iyi bakarlar. Tüm sistemin anahtarı anaç koyunlardır.

Yeni doğan kuzu bakımı

Koyun besleme rasyonları

Koyunların en sevdiği yiyecek

Doğumdan Sonra Kuzu Bakım ve Besleme


Kaynak: Mutlu Hayvanlar-  https://www.facebook.com/mutlukoyunlar

Yorum Gönder

0 Yorumlar