Ahırlarda Karasinek Mücadelesi

Karasineklerden Nasıl Kurtuluruz?

* Merhaba dostlar, bugün baş belası karasineklerden kurtulmanın yollarından bahsedeceğim. Karasinekler bir numaralı hastalık taşıyıcısıdırlar, ahırlarımızda yuvalanıp hayvanlarımızı çeşitli hastalıklar bulaştırmaktadırlar. Ayrıca hayvanlarda ciddi anlamda stres ve huzursuzluğa sebebiyet verirler. Bu stres ve huzursuzluk da koçlanma dönemini olumsuz yönde etkilemektedir.

* Bugün sizlere kendi ağılımda uyguladığım ve gayet memnun kaldığım iki yöntemden bahsedeceğim. Bu iki yöntemi başarılı bir şekilde uygularsanız karasinek problemini %80 90 oranında çözersiniz.

Karasineklerden Kurtulmanın Birinci Yolu:

* Şimdi aşağıda fotoğrafını çektiğim Agita isimli ilaç ile başlayayım. Karasinekler için özel üretilmiş bir ilaçtır ve ben gayet memnun kaldım. Fotoğraflarda bir su kovasının içerisinde görmüş olduğunuz sinekler bu ilaç sayesinde ölmüşlerdir. İlacın farklı şekilde kullanım metotları var ancak ben kendi uygulamamdan bahsedeceğim. Bir kutu ilacı 5 litre su ve yarım avuç kadar çay şekeri ile karıştırıp kovanın içine döktüm ve kovayı koyunların ulaşamayacağı ama sineklere yakın bir bölgeye koydum. İlacın içindeki maddeler ve şekerin etkisiyle sinekler kovanın içine patır patır girip anında ölüyorlar. 2 gün içerisinde kovanın üstünde ölü bir tabaka oluşuyor bunu bir süzgeç veya başka bir şeyle süzüp ölü sinekleri attıktan sonra az bir şeker daha ilave edip aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum. İlacın etkisi 20 gün civarında sürüyor. Bu şekilde 2 3 tane kova hazırlayıp çeşitli yerlere koyarsanız sineklerin hızlı bir şekilde yok olacağını görürsünüz. Ayrıca aynı kovaya bir adet yem çuvalını bandırıp iyice ilaçlı suyla ıslanmasını sağladıktan sonra ahırın tavanına asabilirsiniz. O çuvalda 20 gün boyunca sinekleri kendine çeker ve öldürür. Bu şekilde ağılın çeşitli yerlerinde uygulama yapın, dikkat etmeniz gereken şey ilaca koyunların ulaşamamasıdır. Kovayı dilerseniz ahırdaki direklere veya direkt tavana da asabilirsiniz. Kovanın içindeki ölü sinekleri 2 3 günde bir temizlemeyi ihmal etmeyin.

* İlaç gayet etkili arkadaşlar, ben şahsen çok memnun kaldım. Başka sprey tarzı ilaçlar da kullandım ancak çok fazla etkisini görmedim. Özellikle benimki gibi çeltik tarlalarına yakın ahırlarda ciddi anlamda sinek problemi oluyor. Bu yüzden karasineklerle etkin bir şekilde mücadele etmemiz gerekiyor.

Karasineklerden Kurtulmanın İkinci Yolu:

* Yukarıdaki yönteme ek olarak ben yapışkan sarı bantlardan da kullanıyorum. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi üstü sineklerle dolu. Agita ilacıyla sinekleri nispeten azaltıp sonrasında da sarı bant çekerseniz ve iki uygulamayı da düzenli yaparsanız sinek probleminiz ortadan kalkar.

* Fotoğrafta görüyorsunuz bantın üzeri tamamen sineklerle kaplanmış, yakında o bantları söküp tekrardan yenisini çekeceğim.

* Bu iki yönteme ek olarak ciddi bir sinek bolluğu varsa evlerimizde kullandığımız karasinek ilaçlarıyla da Karasineklerin küme halinde yattığı yerlere sıkarak öldürebilirsiniz. Karasinekler özellikle ahırdaki iplerde, elektrik kablolarında, tavanda yatarlar. Bu bölgelere bir iki sefer gece yarısı operasyonu düzenlerseniz köklerini kazırsınız. Sinekleri bir defa azalttınız mı ondan sonra mücadele etmesi daha kolay olur.

* Hayvanlarımızın sağlığı ve rahatı için Karasinekler ile mutlaka mücadele edin. Üç beş kuruşluk masraflar için hayvanlara eziyet etmeye lüzum yok. Siz o ağılda rahatça duramıyorsanız hayvanınızı da yatırmayın.


ahırlarda karasinek mücadelesi

Açık alanda Karasinek ile mücadele

Çiftliklerde sinekle mücadele
İnekler için sinek ilacı


Kaynak: Mutlu Hayvanlar-  https://www.facebook.com/mutlukoyunlar

Yorum Gönder

0 Yorumlar