Antibiyotik ve İshal

İshal İle Antibiyotik Arasındaki İlişki


buzağı ishali nasıl geçer

*Çoğu yetiştiriciler buzağı, oğlak ve kuzuları doğumdan hemen sonra veya doğumdan sonraki süreçte kaybediyor veya ishal geçirenler sonraki dönemlerde “Kavruk” kalıyorlar.

*İshal olayı yaşandığında yetiştiriciler daha önce kullandıkları bir antibiyotiği tekrar kullanıyorlar, bununla beraber bazen antibiy
otikte sonuç alınır bazen de hiç sonuç alınmaz. Antibiyotik takviyesi yapılıp sonuç doğurmadığında maalesef hastalık ilerleyip yavruları kaybediyoruz. İshal görüldüğünde etken etken bakteri ise mücadelede antibiyotik kullanılır fakat etkenin bakteri olmadığı ishaller de olabilir. Öbür yandan etkenin kendisi değil, çoğunlukla zehir(toksinleri) hayvana zarar vermektedir.

*Bir başka durum ise antibiyotiklerin etki süreleridir. Antibiyotiklerin bakterileri öldürmeye yeterli olan kan yoğunluğuna (MIC 90) erişmeleri zaman alır. Fakat mikroplar sürekli aktif olup durmaz, o zaman içerisinde üremeye, toksin salgılamaya devam ederler. O yüzden ishal görüldüğünde ilk yapılması gereken en önemli husus hayvanı ‘’canlı’’ tutmak, ishalle mücadele edebilmesini sağlamak, ölmesini önlemektir.

*İshal olan bir yavru su kaybına uğraması(Dehidrasyon) kaçınılmaz olur. Su kaybı söz konusu olduğunda yani su vücuttan çıkarken beraberinde mineral tuzlarını da götürür. Bağırsak içeriğindeki ekşime yüzünden ortaya çıkan ‘’asit’’ kana karışır. Kanın ph değeri çok hassas olduğundan, aşırı su kaybı kanın ph değerini değiştirir. Küçük bir değişiklik bile büyük problemlere yol açar. Bu asit kan yoluyla beyin sıvısını da asitleştirir. Beyindeki sorunlar ile birlikte sinirsel belirtiler ortaya çıkar. Bununla beraber emme refleksinin kaybolması, sersem, halsizlik, sallantılı şekilde yürüyüş, ayakta duramama, yutma gibi birçok belirti aslında sinirsel belirtilerdir.

*Öte yandan vücut enerjisini kaybeder. İshal olan bir canlıda kayıpların vücuda geri verilmesi ve oluşan metabolik Asidozun giderilmesi gerekir. Enerjinin tamamlanması ve vücudun savunma gücünün korunması şarttır.

*Antibiyotikler bunların hiçbirini yapamaz. Etkenle mücadele için ne yapılırsa yapılsın ‘’düzeltici’’ desteklerin verilmesi şarttır. Sadece antibiyotik ile tedavi etme girişimleri esnasında zaman kaybedildiği ve sonunda da hayvanın kaybedildiği durumlar ne yazık ki sıklıkla başa gelmektedir.

*İshal için ilk yapılacak işin vücudun kayıplarının karşılanması olduğunu bilelim. Tedavi için veteriner hekim gelip, gerekenleri yapana kadar su ve elektrolit desteklerinin verilmesi hayat kurtarır. Veteriner hekim geldiğinde hayvanın mücadele gücü yerinde olmalıdır. Geç kalınan vakalarda, özellikle vücut suyunun %10’undan daha fazlasının kaybedildiği durumlarda tedavi şansı oldukça azalır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar