İneklerimiz Bizden Ne İster? Ne Yapmamızı İster?

İneklerimiz Bizden Ne İster?


**İneklerin konuşmadığını herkes bilir. Konuşamadıkları için dertlerini bize söyleyemezler. Fakat dertlerini, sıkıntılarını, memnuniyet veya memnuniyetsizliğini, acıktığını ve susadığını gibi gibi etmenleri konuşamadan yaptıkları ve göstermiş oldukları hal ve hareketlerle aslında bizimle konuşmaya çalışırlar. İşte buraya iyi kayıt, iyi gözlem, iyi besleme devreye giriyor.

**Söz konusu, hayvan besleyiciler, yaptıkları her şeyde kayıt tuttuklarında, ses ve gürültü çıkarmadan, hayvanları rahatsız etmeden varsa gizli dertlerini dinlemek için günlük sadece 10-15 dakikalığına hayvanların bulunduğu yerde sabit kalıp etrafı(hayvanları) iyi gözlem yapan, hayvanların önünde sürekli yem bulunduran, koruyucu hekimlik uygulamalarını (aşıları zamanında yapma, uygun boğa seçimi, uygun barınak sistemi vb.) zamanında ve gereği gibi yapan hayvan besleyiciler, hayvanlarını mutlu ettireceği gibi havanları da kendisini mutlu ettirecektir.

Dolayısıyla:

**Ara sıra inekler ile konuşup, onların ne istediğine kulak verilmeli.

**Hayvanlar günde 14 saatten daha az yatıyorlar ise yataklarını beğenmiyorlardır.

**Hayvanlarımız ağızlarına koydukları her bir lokmayı 50 defadan daha az çiğniyorlar ise verildiği karışım yemler gereğinden daha ince kıyılmış ya da gereğinden fazla yoğun kesif içeriyor anlamına gelmektedir.

**Hayvanlarımız doğum yaptıktan hemen sonra süt verimleri ciddi oranda düşüyorsa, kondisyon skorları düşüyorsa, günlük yatma süreleri artıyor ise hayvanlarımız yeterli miktarda enerji ve kuru madde tüketmiyorlar demektir.

**İneğimizin ırk veriminden dolayı, doğum sonrasında vermesi gereken süt miktarını vermiyorsa veya süt verimine ulaşamıyorsa, doğum sonrası yatıp kalkma sorunu yaşıyorsa, inek kuru dönemde iken yüksek proteinli kombinasyon ile beslendiğinden Hipokalsemiye yakalanmış demektir.

kuru dönemde ineklere ne verilir

**Zeminin gereğinden fazla tırtıklı olması, sürekli çamur, balçık ve rutubet olmasından dolayı hayvanlar topallayacaktır.

**Ayrıca hayvanlar, gereğinden fazla çok ince kıyılmış veya yoğun kesif yemlerle beslenildiğinde ve hayvanlar topallıyor ve sırtları kambur oluyorsa, Asidoza yakalanmış demektir.

**Hayvanların günlük almaları gereken vitamin ve mineral miktarını alınmadığında, tırnaklar uzamaz, tüyler parlak olmaz, toprak yeme alışkanlığını edinirler, birbirlerinin tüylerini koparırlar ve birbirlerinin idrarını yalarlar.

**Doğum sırasında güç doğum olmadığı halde gereksiz yere müdahalede bulunulmuş ise, düşük enerjili yemlerle beslenilmişse, kızgınlık göstermesini sağlayan hormonlarını dengeleyen ve ihtiyaç duydukları mineral maddelerin yeterli düzeyde onlara verilen karışımın içerisinde olmadığında hayvanlar kızgınlık göstermemeye başlar.

İnekler Sürekli Mastitis Oluyorsa ise:

 • Yem dağıtım işleminin sağımdan önce yapılmıştır.
 • Ön daldırma, son daldırma, gerekli sağım hijyenine uygun hareket edilmediğini gösterir.
 • Vakum pompasının, vakum ayarının kontrol edilmediğini gösterir.
 • Sağımın kısa sürede bitirilmek istenildiğini, sağım süre ve zamanlarının çok düzensiz olduğunu gösterir.
 • İneklerin memeleri deformasyona uğramış ise gereğinden fazla dezenfektan kullanılıyor ya da vakum pompasının ayarı yanlış demektir.
**Ortam ısısı normal ısının üzerinde ise, hayvanlar hızlı hızlı soluk alıp vermeye başlar ve sürekli suluk veya suyun etrafında beklerler. Yüksek sıcaklıklar hayvanlarda strese neden olmaması için barınaklarda uygun serinletme sistemleri yapılmalıdır.

inekleri nasıl serinletebilirimhayvanlar nasıl serinletilir

**Yemler sağımdan önce hayvanların önüne döküldüğünde, sağım haneye gitmek istemeyeceklerdir. Dolayısıyla yemler sağımdan hemen sonra önlerinde hazır olarak bulundurulmalıdır.

**Hayvanlar bizden kaçıyorlarsa, bakıcılar ineklere kötü davranıyordur.

**Hayvanlar sürekli yalanıyorlarsa onlarda parazit var demektir.

**Hayvanlarda normalden daha fazla dil dolma hastalığı varsa, diğer hayvanları sürekli emme gibi alışkanlıklar var ise hem mineral eksikliği vardır, hem de yemlikler sürekli boş kalıyor demektir.

 **Sağılmakta olan hayvanların önünde sürekli yem bulundurulmalıdır. Yemler erken tükeniyorsa da gerekli düzenlemeler yapılmalı.

**Her ihtimale karışı Asidoz riskine karşı hayvanların önünde sürekli olarak kontrol samanı bulunmalıdır. ( Saman hayvanlarda tamponlayıcı görevini görür.)

**Hayvanlar durduk yere bağırmazlar. Dolayısıyla bağıran bir hayvan:
 • Bir şeyden korkmuştur.
 • Başka bir gruba karışmıştır.
 • Kızgınlığa geliyordur.
 • Açtır.
 • Susuzdur.
 • Sağılmayı bekliyordur.
 • Yavrusunda ayrılmıştır gibi kesinlikle anormal durumlar vardır demektir.
**Hayvanlarımız konuşamıyor olabilir. Sadece mooooo derler. Fakat kesinlikle bunu unutmayın! Sadece moooo demek her şeyi ifade edebilir. Anlaması gereken sizsiniz.


Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Hi :) This post is very interesting
  I am following you and invite you to me
  https://milentry-blog.blogspot.com

  YanıtlaSil