İneklerde Gebelik Muayenesi, Yavru Atma, Boynuzsuzlaştırma ve Doğum Yeri

İneklerin Gebelik Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Hayvanların gebelik muayenesi ne zaman yapılır


**Hayvan besleyicileri, üreme konusunda mümkün olduğu kadar çok fazla bilgi sahibi olunmalı, özenle ve sebatla bu bilgileri uygulamalıdırlar. Kullanılması gereken bir yönetim aleti, gebelik muayenesidir. Tecrübeli bir veteriner hekim, yüksek düzeyde doğru başlayan çiftleşmeden sonraki yaklaşık olarak 35 günde rektal muayene ile gebeliği basitçe teşhis edebilir veya ondan yoksun olabilir. Bununla beraber, theriogenolog’ların büyük bir çoğunluğu, gebelik teşhisini, çiftleşmeden 45 gün sonraya ertelemeyi tavsiye eder. O zamana kadar, plasentanın uterusa tutunması hafiftir ve maniple etmek, yavru atmaya neden olabilir. Makul derecedeki zaman uzunluğunda gebe olmayan ineği buzağısı ile almak için tedaviyi başlatmak için yeteri kadar erken olan 45 gün sonra, bu zarar oldukça azalır. Teşhis, daha ileri gebelikte daha kolaydır ve doğruluğu daha yüksek olacaktır.

**Erken teşhis, embriyoyu palpe etme ( el ile hafifçe vurarak hissetme) esası üzerinde yapılmaz. Ancak tercihen bir faktörler kombinasyonu üzerine yapılır. Çiftleşme kaydı, şüphesiz bir tanesidir, ancak bunun ötesinde, daha büyük tarafı üzerinde bir korpus luteum bulunan uterus boynuzlarının büyüklüğündeki eşitsizlik, bir gebelik göstergesidir. İlave olarak, embriyonun içerisinde yattığı amniyon kesesi eğer hissedilebilirse, gebelik teyid edilmiş olur. 40-45 gün sonra, fetüs membranları, parmaklar arasında kayabilir ve 60 gün sonra fetüs genellikle hissedilir.

**Sığır yetiştiricileri, sıkça gebelik muayene ve teşhisini kendilerinin yapması halinde para tasarrufu yapıp yapamayacaklarını sorarlar. Bu teknik, orta derece zekaya sahip herhangi bir kimse tarafından öğrenilebilir. Ancak, işin doğruluğu sadece pratiğin geliştirilmesi ile şekillenir. Sığır sahipleri, becerikli hale gelmek için yeterli pratik yapma fırsatına kolayca sahip olmazken, bir veteriner hekimin sığırlardaki pratiği, haftada ortalama yüzden fazla gebelik muayenesi olabilir. Teşhisin doğruluğunun esas olması sebebiyle bu, sürü yöneticisinin zamanını diğer çalışmalarda daha karlı kullanılabilir gibi görünmektedir.

gebe jersey inekleri

İneklerin Yavru Atma Nedenleri-İnekler Neden Düşük Yapar?

**Yaşayabilir bir gebeliğin tesisi ve teyidi üzerine, eğer yavru atma şekillenmezse bu, buzağının doğumuna kadar tam bir zaman meselesidir. Yavru atma, herhangi bir zamanda olabilir ve muhtemel birçok sebebi bulunur. Yavru atan bir ineğinin olması durumunda, bunun kötü şansa atfetmeyin ve unutun. Bunun daima bir sebebi olur. Sadece bir ineğiniz olsa bile, nedenini bulmak için harcanan herhangi para ve çaba, büyük kar hissesini ödeyebilecektir. Bir defa, brusellozis yavru atmanın başlı sebeplerinde birisi olmuş ve hala dünyanın bazı yerlerinde belli başlı sebeplerden biri olmaya devam ediyor.  Brusellozis, ayrıca insanlar için de dalgalı ateşe sebep olur ve bundan dolayı teşhis iki kat önemlidir. Teşhis, sürünün geri kalanının korumak için hayati önem taşır.

**En azından, teşhis konulana kadar yavru atan ineği sürünün kalan kısmından ayırın, çünkü ineğin vajina akıntısı patojen organizmaları boşaltıyor olabilir. Atılan fetüsü plastik bir torba içine koyun ve veteriner hekiminiz bir yere fetüsü nekroskopi yapıp laboratuvar analizi için numune alıncaya kadar soğuk bir yere yerleştirin. Son olarak, enfeksiyonun yayılma riskini ortadan kaldırmak için, yavru atmanın oluştuğu bölge baştan başa temizleyin ve dezenfekte edin.

ineklerin yavru atma nedenleri

İneklerin Yavru Atmaya Neden Olan Bazı Etmenler

**İneklerin yavru atmaya neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin bazıları enfeksiyöz(brusellozis, Leptospirosis, Trichomoniasis vb.) nedenler, ineğin yediği otlar, kimyasal maddeler ve bazıları da stresten kaynaklı yavru atmalarıdır.
 • Prostaglandin içeren ilaçlar,
 • Gebeliğin son 3 ayında kortizon içeren ilaçlar,
 • Gebe olan hayvana suni tohumlama yapılmaya çalışılması,
 • Şiddetli travmalar,
 • İneklerin yerleri sık sık değiştirilmesi,
 • Uzun ve kalabalık nakliye yol stresi,
 • Yüksek sıcaklık stresi,
 • Küflü yemler,
 • Her türlü ateşli hastalıklar,
 • Sistematik enfeksiyonlar(Salmonellosis, Histophilus somni, şiddetli koliform mastitisi)
 • İneğin gebe olduğunu bilmeden rahim içi müdahaleye girişilmesi,
 • Tiroid bozuklukları,
 • Vitamin-mineral eksiklikleri, (A-E vitamini, selenyum, iyot, manganez vb.)
 • Genetik bozukluklar.
 • İkiz veya çoklu gebelikte bazen yavru atmaya neden olabilir.

İneğin Doğum Yapacağı Yer Nasıl Olmalıdır?

**İneğin doğum yapacağı yer nasıl olmalıdır sorusu sıkça bir ikilemi temsil eder. 3*3 m’lik veya daha büyük bir loca ahır ideal olabilir ya da bir bela olabilir. İdeal olanı, temiz, kuru, iyi yataklanmış ve ineğin buzağılamasından sonra 2 hafta kalacağı boş bir oda olmasıdır. Ancak, bir ineğin diğerinden sonra sabit olarak kullanılması zorunlu ise, patojenik organizmaların yerleşmesi sonucunda, onu kullanan inekler ve buzağıların bir çoğunluğunu enfekte edeceğinden bir felaket olabilir. Bu, buzağılarda sıkça öldürücü Septisemi ve ineklerde Metritis, Mastitis veya her ikisine yol açacaktır. Enfeksiyon siklusunu kırmanın yegane yolu, inek dışarıda buzağılamak zorunda kalsa bile analık ahırını kullanmaya son vermektir.

ineğin doğumu yaklaştığı nasıl anlaşılır

İneğin Doğumu Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır?

**Doğumun yaklaşması, memelerin büyümesi, pelvis ligamentlerinin gevşemesi, kuyruk bayının kalkık görünüşü ile karakterizedir. Sıkça da vulva dudakları şişkin ve kabarık olup, buradan uzayan yapışkan bir mukus sicimi görüntüsü vardır. İnek sıkça huzursuzdur ve buzağılamadan 12 saat önce yemleri reddeder. Geçek doğum sancısının başlaması üzerine, buzağı genellikle bir saat veya yakın bir süre içinde doğacaktır.

**Gebeliğin sonuna doğru gelirken, termometre yardımıyla ineğin vücut sıcaklığını akşamları belli bir saatte makattan ölçülmesi oldukça basit bir yöntemdir.

**Vücut sıcaklıkları buzağılamadan 3-5 gün öncesinde 39 derecenin üzerine çıkar. Gebeliğin son 24 saatinde ise bu sıcaklık 39 derecenin altına iner. Dolayısıyla, ineğin vücut sıcaklağı 39 derecenin altına indiğinde, 12 saat içerisinde ineğinin buzağılama şansı yüksektir ve hayvan daha yakından ve sık sık izlenmelidir.

**Düvelerde genelde meme iyice büyür ve şişer. İneklerde ise buzağılamadan kısa bir süre önce memelerde süt dolmaya başlar.
**Sağrı bölgesinde bulunan bağlar gevşemeye başlar.
**Hayvanın vulvasında berrak bir mukus akıntısı başlar. Bu mukus ineğin gebeliği süresince rahmin ağzını tıkar ve doğuma günler kala sıvılaşarak dışarıya atılır.

Buzağılar Ne Zaman Boynuzsuzlaştırılmalıdır?


hayvanların boynuzları ne zaman kesilmelidir


**Buzağılar, genellikle 2-3 haftalık olduğunda, boynuzların tomurcuklandığını hissettiğiniz kadar kısa bir sürede Boynuzsuzlaştırılmalıdır. Boynuzlar, bir inekte faydalı bir amaca hizmet etmez ve aksine zararlı olabilir. 

İneklerde ve Buzağılarda Boynuz Kesimi Nasıl Yapılır?

**Elektrikli boynuzsuzlaştırma aleti, uygun kullanıldığında bu amaç için en iyisidir. En önemli husus, işlem boyunca kiraz kırmızısı ısı sürdürecek olan bir boynuzsuzlaştırma demiri seçmektir. Buradaki amaç, boynuz dokusunu üreten hücreleri yok etmektir. Genellikle, kızgın demir boynuz tomurcuğu üzerinde 15-20 saniye uygulanarak yapılır. Uygun şekilde yapıldığında, demirin uygulandığı yerde kayışımsı bakır renkli bir halka ortaya çıkar. Bu oluşmazsa, uygulamayı tekrarlayın, çünkü yetersiz yakma işlemi, göze hoş görünmeyen boynuz yarası izlerine yol açar.

**Alternatif olarak, Barnes tipi boynuz tomurcuklarının elektrikle boynuzsuzlaştırma için fazla büyük olduktan sonra kullanılabilmesidir.

**Kostik hamur kullanımı tavsiye edilmez. Bu, derinin diğer alanlarına da zarar verebilir veya daha kötüsü gözlere de zararlı olabilir. Boynuzsuzlaştırma temel bir ihtiyaç olmamakla beraber, güvenlik için kuvvetle tavsiye edilir.

Yorum Gönder

7 Yorumlar

 1. Başarılar, güzel yazı olmuş

  YanıtlaSil
 2. Her şey gibi hayvanlar ile uğraşır iken belli bir fikre sahip olmak gerekiyor. Koyun kuzu sahibi olup yetiştirmeyi Çok heveslendim. İmkanlar oluşmadı. Uğraşanlara sabırlar bol kazançlar diliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Hayvancılık sektörü bambaşka bir uğraş. İsteyerek yapıldığında keyif ve zevk alınacak bir uğraş haline gelir.

   Sil
 3. Zamanında bizimde vardı ineklerimiz az çok bilgim var güzel bir makale olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayvancılık işini devam ettirebilme imkanınız olsaydı, keşke devam etseydiniz.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 4. Plastic parts with unmatched accuracy can Small Shower Caps now be produced using these methods. Hopper is a very generally used plastic injection molding term that you’ll come throughout in a producing unit. Hoppers are the storage items used to maintain the plastic resins before they are used for molding. Hydraulic injection molding processes are still popular because of their low maintenance cost and the convenience of the method. However, the method often shows up issues like leakage of hydraulic oil inside the plastic, which results in|which leads to|which finally ends up in} defects and irregularities.

  YanıtlaSil