Süt Sığırcılığında Koruyucu Hekimlik Uygulamaları

Koruyucu Hekimlik Nedir?

--Olacağını tahmin ettiğimiz problemlere karşı önlem almak demektir. Hayvanlar hastalığa yakalanmamaları için önceden gerekli olan önlemleri almak demektir.

--Türkiye’de halen koruyucu hekimlik bilinci yerleşmediği için, buzağı ölümleri artmakta, süt kaybı çoğaltmakta, zarar artmakta ve kar miktarı da düşmektedir. Çünkü ortada herhangi bir hastalık yokken yani hayvanlar hastalıklara yakalanmadıkları için para harcanmak istenmemektedir. Oysaki hayvanların hastalıklara yakalanmadan önceden gerek koruyucu, düzenli veya yıllık yapılan aşılarla gerekse uygun bir rasyonla ve biyo güvenlik önlemleriyle hayvanların hastalıklara yakalanıp daha fazla bir maliyet kayıpları önlenebilir. Önceden alınan küçücük miktarlardaki önlemler ile büyük bir koruma, büyük kayıpların önüne geçilecektir ayrıca, garantili bir iş yapılacaktır. Ortaya çıkan hastalıklardan sonraki tedavi sürecinde, tedavi her zaman her yerde her koşulda başarılı olmayabilir. Ama erken müdahale, korunma her zaman başarılıdır ve ucuzdur.

Koruyucu Hekimlik Uygulamalarıyla Neler Önlenebilir?

*Süt kaybını,
*Güç doğumu,
*Mastitis-Meme iltihaplarını,
*Döl verimi ile ilgili problemlerini,
*Ayak hastalıklarını,
*Tırnak çürüklerini,
*Ketozis hastalığını,
*Buzağı ölümlerini,
*İshal vakıalarını,
*Öksürüğü ve kayıplar önlenebilir.

Süt Sığırcılığında Koruyucu Hekimlik Uygulamaları

1Doğru Bir Ağır Veya Barınak Yapısı

 • Hayvanlar için yapılan barınaklar hayvanlara uygun olması,
 • Konforlu olması,
 • Kuru ve temiz olması,
 • Kuruya alınacak olan hayvanın yeri diğer büyükbaş hayvanlardan ayrı olması,
 • Buzağıların barınma yerleri diğer büyükbaş hayvanlardan ayrı olması,
 • Uygun bir sağım yolunun olması,
 • Hayvanların yatacağı yerlerin hayvanlara zarar verilmeyecek ve ayaklarda yaralarda yaraların oluşmayacak şekilde dizayn edilmiş olması,

 • sığırlarda uygun aşılama programları

 • Hayvanların gezinti alanları var ise, kışın gezinti alanlarına su basılmaması ve aynı yerin kuru ve temiz olması, yağmurun yağmasından sonra gezinti yerlerin suyla dolması gibi her türlü ihtimallere karşı gezinti alanının içinde hayvanların çıkabileceği ve sığabileceği tepeciklerin olması,
 • Kapalı alan yapılacak ise içerde biriken amonyak, karbondioksit gibi kirli gazların dışarıya çıkartılması ve dışardaki temiz havanın ise içeriye verilmesi gibi sistemlerin yapılması,
 • Yazın sıcaklıkların artması ile beraber hayvanların serinlenmesini sağlamak için duş sistemi ve serinletme sisteminin yapılması gerekmektedir.

 • sağlıklı hayvanım
 • uygun yemleme programları

2Uygun Yemleme Programları

--Hayvanlara verilen yanlış yemler koruyucu hekimliği bozmaktadır. Dolayısıyla, hayvana küflü yemler verilirse, kalitesiz kaba yem verilirse, hayvanın yiyebileceğinden miktar olarak eksik yem verilirse, enerjisi-proteini-vitamini-mineralini düşük yem verilirse,  koruyucu hekimliği bozar. Onun için hayvanın belli bir rasyonu olması ve bu rasyona göre hareket edilerek, içinde protein-vitamin-enerji-mineral gibi takviyelerle hayvanın yiyebileceği kadar yem verilmelidir.

3Uygun Aşılama Programları

--Burada en önemli husus 45-55-60 gün süren kuru döneme yönelik aşı programlarıdır. Ölü aşılar kuru dönemde yapılmalıdır. Aşılama programlarını çoğunlukla kuru döneme yoğunlaştırılması gerekmektedir. Kuru dönemde yapılan aşıların birçoğu aynı günde ve yanı saatte yapılabilir. Ayrıca kuru dönemde parazit mücadelesi de yapılmalıdır. Yuvarlak kurtlar yani solucan tipli olanlar annenin rahminden veya sütünden yavruya geçebilirler. Bunu da kuru dönemde halledilmesi lazım ve ayrıca uygun yemleme programları da bu dönemde yapılmalıdır.
--Sağmal dönemi programı,
--Kuru dönemi programı,
--Doğuma yakın programları kuru dönemde ayrı ayrı programları yapılmasında fayda vardır.

4.      Uygun Boğa Sperması SeçimiDüvelerin kolay doğum yapabilmesi için, kolay doğum boğası düvelerde kullanılması lazım. Kolay doğum boğası kullanılmasa düve ilk defa doğum yapacağından doğum esnasında zorlanır ve güç doğum olur. Bu da rahim iltihabından yavrunun ölmesine, annenin tekrar döl tutmama(Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.) gibi problemlere yol açmaktadır.

Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Kesinlikle koruyucu hekimliğe çok önem vermek lazım. Her şeyin temelini oluşturuyor. Bu uygulamalar zamanında yapıldığında kayıp min. Olacaktır

  YanıtlaSil
 2. Katılıyorum size. Hayvancılığın temeli yani hayvancılık işinde başarılı olabilmek için sürü yönetimini ve koruyucu hekimlik uygulamalarını zamanında ve çok iyi bir şekilde yapılması lazım.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz hocam ne iş olursa olsun hangi sektör olduğu da önemli değil en baştan tedbirleri almak ona göre ilerlemek en iyisi sonradan üzücü ve büyük kayıplar vermeden bir nevi buda bir iş güvenliği kolu gibi düşünmek gerekli koruyucu hekimlik uygulamalarını da kalmenize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, belirttiğiniz gibi nasıl ki mühendislik bir iş yapılmadan önce gerekli olan iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınıyorsa, Hayvancılık sektörü için de maliyeti en aza indirmek, ortaya çıkabilecek olan hastalıkları önlemek için önceden aşı yaptırmak gibi gibi koruyucu hekimlik önlemler alınmak zorunda.

   Sil
 4. Merhabalar, sayfanızı yeni keşfettim. Bu işlemin uygulamanın ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş oldum. Tıpkı biz insanlarda olduğu gibi, hastalık gelmeden önlemini almak gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, size katılıyorum. Yapılacak bütün işlerde, önceden gerekli önlemler alındıktan sonra başlamak gerekir diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

   Sil
 5. Bu konuların çok dışında olduğumu düşünerek gelsem de aslında bizi de tüketici olarak ilgilendirdiğini düşünüyorum. Fotoğraflardaki tesisler çok güzel ama köylerden toplanan sütlerden pek emin değilim. Köylü, hayvanlarının bakımında bilinçli değil. Yaz mevsimini geçirdiğimiz bölgede gezdiğim köylerde karanlık, havasız, bakımsız ahırlar gördüm. Memleketimizde her türlü üretimin artması dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köylülerin mevcut gelişen koşullara ayak uydurmuyor. Geçmişteki bilgiler ile hayvan besliyorlar. Sizin de dediğiniz gibi, hayvan besleyicilerin bazıları hala da, kışın ahırların pencerelerini dahi kapatıp hayvanları havasız ortama kapatıyorlar. Tabi buda birçok hastalığa neden oluyor. Bilinçli olmak şart!

   Sil