Süt Sığırcılığında Sürü Yönetimi

Bir inek yılda kaç gün sağılır

1. Sürü Yönetimi Nedir? 

--Sürü yönetimini, işlerin belirli bir düzen içerisinde sırasıyla ve eksiksiz olarak yapılması olarak ifade edebiliriz.

2. Sürü Yönetimi Neleri Kapsar?


süt sığırcılığında sürü yönetimi nasıl olmalıdır

3. Süt Sığırcılığında Sürü Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

A. Bir Çiftlik Nasıl Yönetilir?

B. Çiftlikteki Sürü Nasıl Yönetilir?


--Yeni başlayanlar için bir çiftlik kurarken, kurulum aşaması dahil, yer seçerken nelere dikkat edilmelidir?
--Dikkat edilmesi gereken en nemli husus, hakim rüzgar içeriye doğrudan girmemesidir.
--Havalandırma sirkülasyonu sağlanmalıdır. Gerek kapalı, gerek yarı açık ve gerekse açık sistemlerin havalandırma sistemleri düzgün yapılmalıdır.
--Yazın artan sıcaklıklar hayvanları strese koymamaları için, kapalı, yarı açık veya açık sistemlerde hayvanları serinletmek için duş sistemi veya pervaneler ile serinletme sistemleri yapılmalıdır.

--Hayvanlar genel olarak +4, -18 sıcaklıklarını severler. Yani buzdolabı sıcaklıklarına bayılırlar.+ 15 dereceye kadar da hayvanlar için gayet uydur ve bu derecedeki sıcaklıklar hayvanları rahatsız etmez. Ama en ideal sıcaklık +4, -18 aralıktaki sıcaklıklardır. +22 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar ise hayvanlarda strese yol açar. Sıcaklık artıkça hayvandaki stres de artmaya başlayacaktır. Stres hem hayvan sahibinin hem de hayvanın aleyhine olabiliyor. Çünkü stres daha çok hastalık ve daha az veri yani verim anlamına gelmektedir. ( Hayvanlarda Stres Faktörleri İçin Tıklayınız.) Yani hayvanlar için 22 derece ve üstündeki sıcaklıklar çok yüksek bir sıcaklık demektir. Hayvanı boğar, bunaltır. Sıcaklık artıkça hayvanın işkembesinden enerji çıkar. Hayvan işkembesini durduramayacağı için harıl harıl enerji üretmeye devam edecektir ve sıcaklığın giderek armasıyla beraber, hayvan strese girecektir. Eğer ki artan yüksek sıcaklıklardan dolayı hayvan serinletilmese bunalır, ağzını açıp dilini çıkartmaya başlayacaktır, zamanla da iştahı kesileceğinden verim kayıpları ve oluşan stres sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelecektir.
--Hayvanın işkembesi durmadığı sürece üşümez. Zaten hayvan hasta olursa işkembesi çalışmaz durur ve revirlik olur.
--Barınak sisteminin uygun yapılmış olması bir tür koruyucu hekimlik çalışmalarından bir tanesidir.( Koruyucu hekimlik uygulamaları ayrıntılı bilgi için tıklayınız )

Yorum Gönder

0 Yorumlar