Neden Buzağıları Kaybediyoruz?

Buzağı Ölümleri 

buzağı ölümlerinin nedenleri


**Ülkemizde buzağı kayıpları sayısı gittikçe artmaktadır. Buzağı kayıpları döl kayıplarıyla başlıyor. Buzağı kayıplarının yanında yavru atma, erken doğum, ölü doğum, dölt utmama, dönme gibi sorunlarda ortaya çıkıyor.

**Son zamanlarda boğaya çekme, boğa atlatma ve doğal aşım hevesi artmaktadır. Bu gibi hususlar sağlıklı bir şekilde yapılmadığında yani boğanın hastalıklı, sağlıklı olup olmadığına tam kanaat getirilmeden yapıldığında yukarıda da saydığımız döl kayıpları, döl tutmama, yavru atma, ölü doğum gibi sorunlar ile karşı karşıya kalırız.

**Döllemeyi boğaya çekme yöntemiyle yapan yetiştiriciler boğalarla hastalık yayacaklarını bilmeliler.  Yoksa bu konu döl tutmamadan, düşük yapmaya kadar giden sorunlar zinciri halinde devam edecektir.  Boğanın aşması ile ineklere birçok hastalığın bulaşabileceğini biliyoruz.  Bilmeyenlere de anlatmalıyız.  Bunca buzağı kaybımız varken, hayvancılığımızı bilinçsizliğe kurban etmemeliyiz.

Yeni doğan buzağıya su verilir mı


**Suni tohumlama yöntemi sayesinde daha sağlıklı, kaliteli ve üstün verimli hayvanlara sahip olunabilir. Üstün verim özelliklerine sahip boğa tohumları kullanılarak istenilen ırk hayvanına sahip olunabilir. Bunun yanında, daha verimli, yapısal olarak daha düzgün, sağlam ayak-bacak yapılıya, memeleri düzgün, endamlı, sağrıları uygun, ıslah edilmiş inekler elde edilebilir. Diğer önemli bir konu ise boğanın aşması ile hastalık taşıyan bir inekten sağlam bir ineğe hastalığın geçirilmesi önlemlenmiş olunur. Son zamanlarda internet üzerinden reklam edilip evlere boğa servisi yapanlar, kamyon üzerinde boğa gezdirip, bilinçsiz yetiştiricilerin ineklerine aşım yaptırdıkları görülüyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi bu çok riskli bir işlemdir. Buzağı kayıpları ve döl verimlerine yol açabileceği gibi sağlıklı olan ineklerin de hastalığa yakalanmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda ülkemizdeki hayvanların ırkını geriye götürmesine neden olur ve bu durum halk sağlığı problemine dönüşecektir.

**Başta bilinçsizlikle hareket eden yetiştiricilerimizin aileleri olmak üzere, herkes zoonoz hastalıkların, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıkların tehdidi altındadır.

**Yazımın başında da belirtildiği gibi buzağı kayıplarının döl verimindeki sorunlarla başladığını, zoonoz hastalıkları ve ırk ıslahını düşünerek hareket etmeli, bilinçsizliğe meydan verilmemelidir.


buzağı büyütme yemi ne zamana kadar verilir

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Büyükbaş besicilik yapanlar için çok önemli bilgiler, bilinçli çiftçiler ile ülkenin üretimine ve kalkınmasına çok daha büyük faydalar sağlayacağımız bir gerçek.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yapılacak her iş bilinçli bir şekilde yapıldığında sonucu daha karlı olacaktır. Hem kişi bazında karlı olacaktır hem de ülkeye büyük fayda sağlanmış olacaktır. Büyükbaş veya küçükbaş hayvancılıkta kazanmak için bilinçli olmak yani ne yaptığını bilerek bu işi yapmak temel amaçtır.

      Sil