Kripto Cryptosporidiosis Hastalığı

Buzağılarda Kripto Hastalığı

cryptosporidiosis hastalığı
**Kripto, Cryptosporidium parvum tarafından oluşturulan Cryptosporidiosis hastalığının kısaltılmış ismidir. Cryptosporidium parvum bir protozoa, yavrularda, özellikle buzağılarda, bazen kuzu ve oğlaklarda şiddetli, aşırı sulu ishale sebep olmaktadır.
Çok yaygın bir hastalık olup ishale neden olur. Kripto ishali genellikle 1-4 hafta buzağılarda ortaya çıkar. Bu kripto ishali, pis kokulu beyaz-sarımtrak renkte, muhatlı bazen de kanlı olarak gözükür. Buzağıda durgunluk ve iştahsızlık durumları ortaya çıkar. Vücut sıcaklığı seviyesi normal veya hafif yüksektir(39-40.2). Buzağıda şiddetli ishaller ortaya çıkıp ve ayrıca sancı, dehidrasyon bulguları, kilo kaybı, ayağa kalkamama ve uzanmama gibi sorunlar görülür. Çoğunlukla 1-2 hafta sonra iyileşir. Zamanında tedavi edilmediği taktirde buzağılar 2-3 hafta sonra ölümler gözlenebilmektedir.

Tedavi

**Bundan korunmanın temeli hasta olan hayvanı sağlıklı olan hayvanlardan ayırmaktır.

**Şiddetli olgularda mutlaka sıvı elektrolit verilmelidir. Buzağı direncini artırmak için vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır.

**Barınaklar dezenfekte edilmeli ve hastalar mutlaka ayrı bir yere alınmalıdır. İlk kayıt ve iyi gözlem yine sürü yönetimi konusudur. İshal olan hayvan hemen diğerlerinden yani sağlıklı hayvanlardan ayrılıp ayrı bir yere konulur. Tedaviye de ayrı yerde yapılır. Ayrı bir yerde tedavisi yapılmadığında, ishal olunan bölümde hayvanın dışkısı sürekli etrafa saçılır ve etrafındaki hayvanlara bulaşıp aynı hastalığa yakalanabilirler.

**Ortam boşaltıldıktan sonra ishal olunan bölge Kaynar sularla yıkanıp temizlenmelidir. Çünkü birçok dezenfekte etkenler bu kriptoyu yok edemiyor. Bunlar oksijenli su, kaynar suya dayanamayıp ölürler ama en önemlisi kesin giderici Kaynar suyla ortam dezenfekte edilmesidir. Ayrıca en az 4 gün tercihin 2 hafta o bölgeye hiç hayvan konulmamalıdır. Özellikle kenar köşe ve dip yerler temizlenmelidir. İshalin bulaştığı tahta vb. eşyalar varsa onlar da atılabilir. Ayrıca buzağının kolostrum alımı tam sağlanmalı. Güneşten yararlanılmalıdır.

Antiserumbuzağılarda antiserum


**Hastalığa karşı özel olarak yaptırılmış serum demektir. Hastalığa karşı serum yaptırmak demektir. Hayvan hastalığa karşı kendisini mücadele edemiyor ve bu genellikle buzağı oluyor. Antiserumla hayvana mücadele edebilecek koruyucu maddeleri hazır olarak vermiş olunur. Buzağının daha üretemediği, üretemeyeceği koruyucu maddeyi elimizde hazır bulundurup buzağa uygulama işlemidir. Buzağı doğar doğmaz derisine veya derisinin altına bir tane vurulur. Hastalanınca bir tane daha vurulabilir. Buzağı doğduktan sonra hastalıklarla mücadele edebilecek gücü olmadığından mutlaka bir tane antiserum buzağa yapılmalıdır. Dolayısıyla buzağı, kendi üretemeyeceği koruma maddeyi hazır vermiş olunur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar