Koksidiyoz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

eimeria hastalığı belirtileri

*Koksidiyoz hastalığı normalde her mevsimde her zaman ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Daha çok nemli, ılık, bol yağmurlu olan mevsimde ortaya çıkar.

*Tek hücreli protozoa dediğimiz bir bağırsak parazitinin yaptığı hastalıktır. Ekenine Eimeria denir. Eimerialar buzağılarda, kuzu ve oğlaklarda büyük oranda ölümlere sebebiyet verir. Eimeria hastalığı o kadar büyük bir etkendir ki, hayvanın bağırsağına yerleşen bir yumurta 2 iki hafta sonra milyonlarca olur. Bu feka-oral yani ağız-dışkı yoluyla hayvana çok hızlı ve çok kolay bulaşan bir hastalıktır.

*Buzağı, kahverengimsi, koyu kahve veya siyahımsı bir ishal dışkısını dışarı atıyorsa buna genelde KANLI İSHAL(koksidiyoz) da denir. İllaki ishalin içinde kan da olmasına gerek yoktur. Bu tür ishaller olduğunda hemen tedbirini almak lazım.

Eimeria Hastalığının Belirtileri

  • Kahverengimsi, koyu kahverengi ve siyahımsı bir dışkı,
  • Kanlı dışkı,
  • Tüylerin matlaşması,
  • Sıklıkla ıkınan yani adeta doğum yapacak bir hayvan ıkınması,
  • Durgun, halsiz, tüyünün renginde bozulmalar meydana gelmesi,
  • Buzağı sürekli gelişme göstermemesi.

*Her ishalin tedavisi aynı değildir. Her ishalin farklı farklı tedavileri mevcuttur. İshalde kullanılan ilaçlar, bir başka ishal sorununa çare olmayabilir. İshalin neyden kaynaklandığını çok iyi bilmek ve bundan yola çıkılarak mevcut olan ishali gidermek için kullanılması gereken tedaviyi yapmak veya yaptırmak lazım. Aksi taktirde yanlış bir tanı yapılırsa, hem hayan vakit kaybeder hem de biz para kaybetmiş oluruz. Ayrıca mikroplarda çoğalıp yaygınlaşmaya başlayacaktır. Teşhise alamı olmayan tedavilerle başarı elde edilemez. Eğer bu teşhisten emin olunuyorsa buzağılar hemen ayrı bir yere alınmalıdır. Bulundukları ortamda tedavi çok zor hatta imkansızdır. Çünkü sürekli birbirlerine bulaştırmaları söz konusu olur. Buzağılar aynı ortamda olup birbirini yaladıklarında veya birbirlerine temas ettiklerinde, derisinde bulanan Eimeria mikrobun yumurtası diğerlerine de geçer. Tedavi edilmediğinde, buzağılar, oğlaklar ve kuzular zayıflamaya başlar, gelişmeleri çok yavaşlar hatta durabilir, çok hassas davranırlar ve ikincil ishallere daha hızlı yakalanırlar. Bunun tedavisi var ama aşısı yoktur. Bu hastalığın vakit kaybetmeden doğru teşhis ile doğru bir şekilde tedavisi yapılırsa buzağı, oğlaklar ve kuzular kurtulur.  Ayrıca tedaviyi uzun tutmak lazım. Çok iyi gözlem yapmak lazım. (Sığırlarda gözlem ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

Yorum Gönder

0 Yorumlar