Doğumdan Sonra İneğin Ayağa Kalkmamasının Nedenleri Nelerdir?

inekler ayağa kalkamamasının nedeni

*İneğin doğumdan sonra ayağa kalkması veya doğumdan sonra veteriner hekim tarafından veya besici tarafından ineğin ayağa kalkabilmesi için gerekli olan kalsiyumları verilmesine rağmen, ayağa kalkıp bir süre sonra tekrar oturup ayağa kalkmamasıdır.

Doğumdan Sonra İneğin Ayağa Kalkmamasının Nedenleri

*Hipokalsemiden dolayı yani kalsiyum eksikliğinden dolayı inek ayağa kalkmayabilir. Eğer inikte normal bir Hipokalsemi vakası olursa, veteriner hekim tarafından ineğe takılan serim ile hayvan 20-30 dakika sonra ayağa kalkar. Ama serum takılmasına rağmen ayağa kalkmayan hayvanlar da olabiliyor veyahut ayağa kalkıp tekrar oturabilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri kuru dönemdeki bakım ve beslenmenin nasıl yapıldığıdır. Kuruya alınan ineğin beslenmesi, kuruya ayrılan ineğin bakımı kısmına bakılabilir.

*Hayvan doğumdan sonra kalkmak için çaba gösteriyor. Bu arada hayvanın kasları ve sinirleri zedeleniyor. Bir süre sonra da daha çok yatmaya devam ettiği için hayvanın kasları gücünü kaybeder. Burada öneri olarak, 1: kuru dönemin bitimine son 1 hafta 10 gün kala, mutlaka hayvana D vitamin takviyesi yapılmalıdır. 2: doğumdan sonra kesinlikle uzman bir veteriner hekim tarafından yardım alınmalıdır.

NOT: 

*Gebe koyunlara, keçilere ve yeni doğan kuzu, oğlaklara da kesinlikle D3 vitamini uygun dozda vurulmalıdır. Gebe koyuna D3 vitamini vurulursa ağız sütüne de faydası olur. Yani yavruya daha kaliteli bir kolostrum ağız sütü verilmiş olunur.

*Ayrıca ineğe kalsiyum, potasyum mineralleri takviyesi yapılırsa kaslara daha da faydası dokunur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar