Sığırlarda Gözlem

sagliklihayvanim

**Aslında inekler konuşurlar. Yani hal ve hareketleri ile konuştuklarını ve sıkıntılarını bize ifade etmeye çalışırlar. Buradaki önemli olan husus, ineklerdeki ifadeyi tercüme yani hal ve hareketleriyle bize yansıtmış veya anlatmak istediklerini tercüme edebilmektir. Peki ineklerin konuştuğunu nasıl anlarız?

**Örneğin ineklerin kızgınlık göstermelerinden (İnekler 21 Günde Bir Kızgınlık Gösterir). Bu da boğa isteme nedenidir. Bunu nasıl anlayıp tercüme edebiliyorsak, ineğin diğer hal ve hareketlerini de aynı şekilde tercüme etmemiz lazım.

**İnek yattığı yeri beğenmezse belli eder. Yemi yemese, kendisine kötü muamele eden bakıcıyı bile bize ifade eder. Bura da önemli olan, her zaman çok iyi bir şekilde hayvanları her yönüyle gözlem yapmak ve bunun sonucunda da ineğin bize ifade ettiklerini tercüme edebilmektir.

ineklerde gözlem nasıl yapılır

**Hayvanlarda konfor ve refahın oluşturulması için önemli iki durum bulunmaktadır. Birinci durum; işletmede temel risk faktörlerini belirlemek için izlenen yol, ikinci durum ise; mevcut koşullarda uygulanabilir çözümlerin geliştirilmesidir. Bunlardan en önemli faktör, hayvan yetiştiricilerin ve bu sektörde çalışan personellerin hayvanın konfor ve refahı konusunda bilinçlendirilerek bu konudaki başarıyı daha da artıracaktır.

**Örneğin bir çiftliğe veya ağıra girildiğinde ineklerin hepsi ayaktaysa veyahut çoğunluğu ayaktaysa, inekler aslında bize yattığım yeri beğenmiyorum, buranın havası benim için uygun değildir kirlidir diyor, yattığım yer yeterince yumuşak değildir, burası ıslaktır, burada çok fazla hayvan barınmakta olup dardır diyordur. Bu gibi hususlar olduğu sürece ineklerimiz, hayvanlarımız daima şikayet edip konuşur.  Bu sorunlar oluşup ve giderilmediği taktirde, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar, süt veriminde, döl veriminde, canlı ağırlık artışında büyük verim kaybı kaçınılmaz olacaktır ve hatta hayvanın ölümüne dahi neden olabilmektedir. Söz konusu gerekli olan koruyucu hekimlik uygulamalar zamanında alındığında ve hayvanların konforu sağlandığında verim kaybı yerine daha fazla verim artışıyla karşılaşılır.


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Hayvanları sürekli gözlemlemek çok önemli bir konudur. Karini max. Yapmak için sürekli hayvanlarla içli dışlı olmak lazım. Onları anlayıp ona göre davranmak gerekiyor.

    YanıtlaSil
  2. Hayvanları anlamak ve ona göre karşılık vermek çok önemlidir. Bizden sürekli bişeyler isterler. Karşılık verildiğinde onlar da ona göre karşılığını mutlaka verirler.

    YanıtlaSil