Sığır Barınakları Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

sağlıklı hayvanım

--Ahır yapılırken, perde sistemi olan, çatıdan havalandırmalı bir ahır tipi ülkemiz şartlarına en uygun sistemdir.

--Hayvanın önünde sürekli su olmalı, istediği kadar içebilmelidir. Bunun için de şamandıralı otomatik suluklar olmalıdır.

--Uygun, konforlu, yumuşak yatma yerleri yapılmalıdır. Hayvanların boyutlarına göre hazırlanmış uygun yatma yerleri yapılmalıdır.

--Kolaylık ve her zaman temiz olması için gübre sıyırıcılar yapılabilir.

--Hayvanların sert, beton zemin üzerinde değil de metler gibi altlıklar hayvanların altına bırakılabilir. 


--Hayvanın konforu için ve hayvan üzerine oturduğunda betonla temas olmayacak şekilde esnek en uygun olan altlıklar seçilmelidir.


--Buzağılar yerleri kesinlikle diğer büyükbaş hayvanlardan ayrı olmalıdır. Aynı ortamda bulundukları taktirde, buzağılarda çeşitli hastalıklar görülmeye başlayacaktır.

--Sağıma giden yol düz olup, dirsekli olmamalıdır.


--Büyük işletmeler için Sağım Ünitesi, Doğum bölmesi, Buzağı Barınakları, Gerekli alan ve bölme sayıları gibi alanlar mevcut olmalı.


--Sığırların geçit yolları detaylı bir şekilde gözününde bulundurulup hesaplanmalıdır. Aksi halde sığırların suya ve yeme erişimlerinde problemler ortaya çıkabilir ve ayrıca süt veriminde de azalmaya neden olabilmektedir.

--Sığırlar fazla hareket etmeyi sevmediklerinden dolayı suluklar veya yemlikler sığırların bulunduğu alana yakın olmalıdır. Yemliklerin veya sulukların uzak olmaları halinde su için veya yeme gitmek için uzun mesafe yürümeleri tam anlamıyla sığırlara eziyet olacaktır. Dolayısıyla barınak için suluk veya yemliklerin düzenlenmesine ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

--Suluklar önemli bir yere sahip olup, sığırların bol, temiz ve kaliteli suya istedikleri zamanda gidip içmeleri için uygun ortam sağlanmalıdır. 15-20 sığıra bir otomatik suluk yeterli olacaktır ve sulukların kapasitesi dakikada 4-5 kg su sağlayacak özellikte olmalıdır.

--Tedaviler ve uygulamalar için gerekli olan, tutma bağlama, ilaç uygulama, yapay veya suni tohumlama ve tırnak bakım bölmeleri uygun genişlikte ve uygun bir sistem ile yapılmalıdır.

--Çiftlikte çalışanlar için, çay ve sohbet edilecek yer, lojman, idari bina, duş ve wc, ziyaretçiler için ahır gözlem alanları gibi sosyal tesisler yapılabilir.


hayvanlar için nasıl barınaklar yapılır


DİP NOT:
--Hayvanlar günlük yaşamındaki değişiklikler strese yol açar.(Hayvanlarda Stres Faktörleri için tıklayınız.)
--Hayvanların laktasyon dönemlerine göre çiftlik 3 bölüm olması yeterlidir. 3’ ten fazla bölüm olduğunda ve sürekli hayvanları bir yerden başka bir yere konulursa strese yol açar.

Kapalı Ahırda Havalandırma Sistemi-Sığır Yetiştiriciliğinde Havalandırma Sistemi

--Kapalı ahır yapılmak istenilirse, tünel tipi havalandırma yada çapraz havalandırma sistemleri içeriye konulmalıdır. Türkiye bazında tünel tipi havalandırma sistemi daha uygundur.


Yorum Gönder

0 Yorumlar