Süt İneklerinde Doğum

inekler doğum yaparken nasıl müdahale edilir

*İneklerde doğum sık sık olan bir durum değildir. Yılda bir kere ya doğum yapıyor ya da yapmıyor.
Doğum, günlük hayatta olan başka bir durumdur. Normal olarak ineğe verilen yemler tek başına yeterli değildir. Bunlar ineğin normal hayatını devam ettirebilmesi için normal olarak verilmesi gereken yemlerdir.

İneklere Yapılan Erken Müdahale


sağlıklı hayvanım

*Kesinlikle erken müdahale ve çok sık yapılmamalıdır. Bunun aksine gözlem çok sık yapılmalıdır. Çünkü hayvanın doğurma zamanı gelmediği halde, erken müdahale yapılıp buzağı çekilmemesi gerekmektedir.  Böyle yapıldığı taktirde inekte, rahim iltihabı sorununu ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kayıt tutulmasında yarar vardır. Kayıt tutulursa, ineğin ne zaman doğum yapılacağı bellidir. Kayıtlardaki verilere göre müdahale yapılır.

*Doğum zamanı yaklaştığında, ineğin memeleri genişler, memelerine süt gelir ve hayvanın hal hareketleri doğumum yaklaştığını belli eder. Tüm bunlara dikkat edilip hayvan hal hareketlerini göz ardı edilmemelidir. Doğum yapacak inekle sürekli ilgilenmek lazım. İyi gözlem yapılmalıdır. Bunlar yapıldığında ineğin doğumunu kaçırmak mümkün olmayacaktır. (Sığırlar Her Zaman Gözlemlenmelidirler.)

Buzağının Doğumu Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

*İneğin doğumu esnasında müdahale edildiğinde hastalıkların ortaya çıkmaması için, müdahaleye ip, zincir veya benzeri bir cisim ile yapılacaksa kesinlikle önceden temizlenmeli ve iyice dezenfekte edilmelidir. Eller temiz olmalı ve eldiven takılması lazım. Ellere ve eldivenlere de dezenfekte uygulanması gerekmektedir. Eğer ki müdahale edecek başka kimseler de var ise, onlar da dezenfekte işlemini yapması lazım.

*Doğum başladıktan sonra buzağın kafası ve bacakları da göründükten sonra dahi buzağın tam olarak dünyaya gelmesi hemen hemen 1 saati bulur. Ayrıca doğum sancısı 2-3 saat sürebilir. Bunun için biraz sabretmek lazım. 1 saat olmasının nedeni, buzağının göbek kordonu içerdedir ve henüz kopmamıştır. Kordonun kopmaması demek buzağın henüz annesi ile temas halinde olduğu anlamına gelir. Bu açıdan işi aceleye getirmeyip erken müdahale etmemek lazım. Ama bir problemin olduğunun farkına varılırsa müdahale edilebilir. Bazen bizim müdahalemiz bile yeterli olmayabilir. Uzman bir veteriner hekime kadar iş uzayabilir ve sezaryen bile yapılabilir. % 90-97 arasında doğum genellikle kolay olur. Doğum yapan ırklarımızda zor doğum oranı en yüksek olan hayvan düve HOLŞTİN’dir ve bu oran %8’dir. Geri kalan bütün doğum yapan hayvanlarda zor doğum gerçekleşmez. ( Holstein, Simental ve Jersey Sığır Irkının Özellikleri İçin Tıklayınız.)

*Ayrıca aşırı lüzumsuz çekmeler kesinlikle yapılmaması lazım. Aşırı ve lüzumsuz çekmeler, hayvanın kenarında kalan sinirlerini zedeler ve felç gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar da hayvan doğum yapsa bile sonrasında ayağa kalkmayabilir. Yani yatalak inek hastalığına yakalanabilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar