Çiftlik Kurarken Nelere Dikkat Edilir?


sağlıklı hayvanım

*Süt sığırcılığı için kalıcı duvarlardan kaçınılması lazım.
*Maliyet bazında başta perdeler konulmalıdır.
*Mutlaka çatıda 60 cm’lik bir açıklık olmalıdır.
*İçerde çapının 10 katı aralıklarla pervaneler dizilmeli. Artan sıcaklıklara karşı hayvanların serinlenmesini sağlamak için duş sistemi için 60-70 cm aralıklarla nozullar döşenmeli.  Baştan bunlar yapılabilirse sonradan oluşabilecek olan hatalar önlenmiş olur.

Hayvanlar İçin Gezinti Yerlerine Gerek Var Mı?

*Gezinti yerlerine gerek yoktur. Gezinme yerinde bulunan bazı hayvanların rahiminden pis akıntının akması, ishal olan hayvanların dışkısını o alan da yapması, biriken sulardaki zararlı mikroorganizmaların hayvanlara bulaşması gibi pisliklerin o alanda olması ve hayvanların gezinti yerlerinde sürekli gezdiğinden, oturup kalktığından, o alanda bulunan çakıl, taş, kumlar gibi pislik materyaller ve zararlı mikropların hayvanlara bulaşarak metritis ve mastitis gibi hastalıklarına sebep olur. Dolayısıyla gezinti yerlerin hayvanlara faydadan çok zararı olabilmektedir. 

*Hayvanlar için bütün konforlar içerde sağlandığı taktirde, hayvan içerde istediği kadar yiyebilirse, su içebilirse, yatabilirse, geviş getirebilirse, sağıma gidebilecekse, bu işlemleri rahatlıkla yapılabilecek bir konfor bir ortam sağlandığında ayrıca ineğin gezinti alanlarına da gezmesine gerek kalmayıp gezinti alanlarına da gerek kalmaz. 

*Bazı kapalı ahırlarda gezme yeri yapılıyor. İçerde temiz havanın olmamasından, amonyak gibi kirli gazların birikmesi ve çok pis kokmasından, içerinin hayvan açısından mutluluk verici olmamasından dolayı, hayvan dışarıya çıkarıldığında hemen gezer, tozar, yatar ve bol temiz havanın tadını çıkartır. Eğer ki kapalı bir alanda iyi havalandırma sistemi yapılırsa, ortam hayvanlar açısından uygun konforlu bir hale getirilirse hayvanların dışarıya çıkarılmasına gerek kalmayacaktır. Dışarıdaki mutluluğu, sevinci içerde de bulabilir. Aksi taktirde bunlar yapılmasa, kapı açıldığı gibi hayvan dışarıya fırlar.

Sonuç olarak gerek besi sığırcılığında gerekse süt sığırcılığında tasarruf edebilmek için işin en başında yani çiftlik (ahırlar dahil) kurarken her şeyin aşırısına kaçmamak lazım. Gereksiz duvarlardan kaçınılmalı, hem besi hemde süt sığırcılığı için gerekli olan koruyucu hekimlik uygulamalarına uyulmalı ( aşılar zamanında yapılmalı, her gün 10-15 dakika sığırlar gözlemlenmeli, yapılan her işte kayıt tutulmalı, uygun sperma kullanılmalı, uygun barınaklar yapılmalı, kaba ve kesif yemler zamanında depolanmalı vb.), sığırların strese girebilecek uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınılmalı, inekler kuru dönemde iken döl verimliliği açısından aşırı şaşmanlatılmamalı veya zayıflatılmamalı, buzağı bakım ve beslemesine dikkat etme gibi hususlara dikkat edildiğinde tasarruf kaçınılmaz olacaktır.

sagliklihayvanim


Yorum Gönder

0 Yorumlar