Buzağıların İshal Olma Nedenleri


sağlıklı hayvanım

Buzağının İshal Olma Nedeni?

--İshalin temel sebebi Feka-Oral yani dışık ağız sebebidir. Buzağı annesinin yanında mikrobik ortama karşı karşıyadır. Annesiyle beraber olduğunda annesinin dışkısı buzağı için mikrop ortamıdır. Doğumdan sonra annesi buzağıyı temizledikten hemen sonra, buzağı alıp havası bol, kuru ve temiz bir yere konulmalıdır. Doğumdan sonra buzağa yapılması gereken faktörler ve ineklerdeki doğum hususları yerine getirildiği taktirde buzağı ishal olmaz. ( Doğumdan Sonra Buzağı Bakımı)

--Annenin memesinde en küçük bir pisliğin olması durumunda ve buzağı doğduktan sonra annesini emmesi sonucu meme ucunda var olan mikroplar buzağa geçerek buzağının hastalanmasına neden olur. Bunu önlemek için doğumdan sonra meme uçlarını temizlenmelidir.

Buzağı İshali Nasıl Geçer? Buzağı İshale Ne İyi Gelir?


ishal olan buzağa ne yapılır

--Şeker, tuz ve yemek sodası ve profesyonel olarak hazırlanmış bazı karışımlar gibi buzağın ishal olma ihtimaline karşı,  bunlar hazırda bulundurmalıdır. Bunlar başucu ilaçlarıdır diyebiliriz. Lazım olduğunda kullanılmalıdır.

--Buzağı doğduktan sonra ishal vakası görünüyorsa hemen bir uzman veteriner hekimden yardım almak gerekecektir. Bazen veteriner hekime ulaşılamıyorsa veya gelmesi uzun sürecekse bir ön önlem olarak, şeker, tuz ve yemek sodası karışımlarından birer çorba kaşığı kadar, 2 litre suda bunları eritip karıştırılarak Bovivet Süt İçirme Kabıyla (süt içirme hortumuyla) buzağa içirilebilirse buzağının ishali ilerlemez, hayvan kendinden geçmemiş olup tansiyonu da düşmemiş olur.

--Buzağıların dışkılarında çok az miktarda kan olması durumunda hemen müdahale edilmesi lazım. Hemen müdahale edilmez ise diğer buzağı ve büyükbaş hayvanlara da bulaşabilir. Onun için hemen bu buzağı gruptan ayrılmalıdır ve uzman bir veteriner hekimden yardım alarak gerekli olan tedbirler alınmalıdır.

Buzağıları Ne Öldürür?

--Buzağılar için gerekli olan önlemleri almayıp, steril bir ortam oluşturulmadığında, çok basit bir şekilde yaptığımız ve dikkat etmediğimiz buzağıyı kuru ve temiz bir ortama almayıp, doğumundan hemen sonra bağışıklığını kazanması için gerekli miktarda ağız sütünün içirilmemesi, diğer büyük hayvanların yanında durması sonucunda ortamda bulunan amonyak, karbondioksit gibi kirli ve pis gazlardan etkilenmesi nedeniyle, buzağının annesinin memesinin pis ve hastalıklı olmasına dikkat etmeyerek buzağının emmesini göz ardı etmek gibi nedenlerden ötürü buzağıları kaybederiz.

Buzağının İlk 6 Ayı

--Buzağının ilk 6 ayı en önemli aylarıdır. Çünkü tahminen buzağının yaşamının % 8’i ( büyüme, inek olma, dana olma gibi düve evreleri) oluşturuyor. Büyümenin % 25’i, ağırlık oluşturmanın ise % 54’ünü oluşturur. Bu dönem, doğru bakım, doğru beslenmenin yapılması, hayvanın hastalanmaması, ishal ve öksürükten hayvanın kaybedilmediği dönemi içerir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar