Buzağılarda Süt ve Sütün Önemi


yeni doğan buzağıya ne kadar süt verilir

 Buzağılara Ne Kadar Süt Verilmelidir?

--Buzağılara süt, canlı ağırlığının en az 1/10 oranında verilmelidir deniliyor. Ama buzağa daha çok daha sık ve daha bol bir şekilde buzağa süt verilmelidir. Eğer süt pahalı ve kıymetli ise süt yerine buzağı maması da verilebilir. Buzağı maması soğuk ve kalitesiz ise ishal yapar. Eğer ki buzağı maması kaliteli yani daha fazla protein içeriyorsa süt yerine verilebilir. Buzağıların beslenmesi çok iyi yapılırsa, inek-dana olduklarında sizin verdiğinizi mutlaka ilk laktasyonda geri verecektir.

Buzağıya Verilen Sütün Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

--Buzağa süt veya mama veriliyorsa mutlaka ılık ve 40 C olması lazım.

DİP NOT:

--Tarım bakanlığı yeni doğan buzağılara aşı yapmaktadır. Tarım bakanlığı tarafından yapılan bu aşılardan faydalanabilmesi için, kesinlikle buzağı doğumunun ilk 12 saatinde gerekli olan 8 litre ağız sütünü içmesi lazım. Eğer ki ağız sütü buzağa erken saatlerde bolca verilmez ise koruyucu maddeler buzağa geçmez. Aşılardan alınabilecek faydalar alınmamış olacaktır.

DİP NOT:

Simental ırkında özel olarak bazı buzağılarda sütü emmeme gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bovivet Süt İçirme Kabı (ayrıntı bilgi için tıklayınız ) ile veya Süt emme hortumu yardımıyla buzağa belli bir süre süt verilebilir. Taki buzağı emmeye alışana kadar.
Simental hayvanı çok iri, vücutlu bir hayvandır. Çok kaba yem yiyen ve çok kaba yem isteyen bir hayvanıdır. Şayet bu hayvana bol bol kaba yem verilirse simental maksimun verimi verecektir. Hayvanın istediği yem miktarı verilmese verimi de o kadar düşecektir.

DİP NOT:

Buzağılar hastalandığında, ağızdan antibiyotikler yerine mineral, vitamin, elektrolit solüsyonları ve su verilmesi lazım. Çoğu buzağının asıl ölümleri su kaybındandır. ( Buzağılarda suyun önemi için tıklayınız.)  Buzağının vücudundaki su kaybolduğunda vücuttan ayıldığında, mineralleri, vitaminleri, elektrolitleri de beraberinde götürüp vücuttan atıyor. Dolayısıyla hayvan mineralsiz, vitaminsiz susuz kalıyor ve gözleri çöküyor. Daha sonrada ölüyor. Yani dikkat etmediğimiz çok basit ishallerden dolayı buzağılarımızı kaybediyoruz.  Bu süt içirme sondası ile buzağının kaybetmiş olduğu mineral, vitamin ve suyu hiç zorlamadan ve antibiyotik vermeden mineral, vitamin ve su takviyesinde bulunabilir.

Buzağılarda Ağız Sütünün Önemi-Ağız Sütü Ne Sıklıkla Ne Kadar Verilmelidir?

Yorum Gönder

0 Yorumlar