ÜLKEMİZDE YETİŞTİRİLEN BAŞLICA BÜYÜKBAŞ KÜLTÜR IRKLARI

ÜLKEMİZDE YETİŞTİRİLEN BAŞLICA BÜYÜKBAŞ KÜLTÜR IRKLARI

**Avrupa’nın çeşitli yörelerinde özel olarak yetiştirilen hayvanlardır. Türkiye’ye bu ülkelerden getirilmişlerdir.

HOLŞTAYN

holstein ineğinin süt verimi nasıldır

**Marmara ve ege bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Zamanla Akdeniz bölgesinde de yaygınlaşmıştır. Çok kolay tanınabilir. Çünkü bedeni siyah ve beyaz parçaların birleşmesiyle renklenir. Gayet iri yapılıdırlar. Amerika’dan getirilenlerin süt yönü üstündür.
Hollanda dan getirilenlerin et yönü üstündür. Memeleri büyük ve yumuşaktır. Serin iklimi olan yerlerde bu hayvanlar daha verimli olurlar. Bakım ve beslenme şartları iyi olursa, bu ırkla çok verimli ve karlı bir hayvancılık yapılabilir. Az verimli yerli ırklarımız Holştayn ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim elde edilmektedir.


JERSEY**Anavatanları İngiltere ve Fransa arasındaki Jersey adası olup, Türkiye’ye Amerika’dan getirildiler. Karadeniz bölgemize uyum sağlayan ufak, sevimli, hassas yapılı hayvanlardır. Rengi açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değişir. Genellikle geyik rengi hakimdir. Yediği yemi en yüksek oranda süte çevirir. Sütü çok yağlıdır. Yumuşak davranışlar karşısında sakin ve iyi huyludur. Sert davranıştan hoşlanmazlar. Sıcak havalardan etkilenmezler. Et verimi düşüktür. Yerli ırklarla melezlemeden çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Yavruları cılız ve zayıf oldukları için çok iyi bir bakım 
isterler.ESMER (MONFOTON )
**Anavatanı İsviçre’dir. Aslında esmer ırk olmasına karşılık Montafon adıyla bilinmektedir. Türkiye’de boz ırk sığırlarla yapılan melezlemelerle Karacabey Esmeri geliştirilmiştir. Bugün bu ırktaki hayvanlar Türk Esmeri denecek kadar ülkemize ait olmuştur. Rengi gümüş renginden koyu esmere kadar değişir. Sırtta açık renk bir çizgi bulunmaktadır. Burun ucu, boynuz ucu, kuyruk ucu siyahtır. Çok iri gövdelidirler.  Hem süt verimi hem de et verimi oldukça yüksektir. Besi tutma özelliği en üstün ırklardandır. Türkiye’nin her yerine yayılmıştır. Her iklime ve her bölgeye kolaylıkla uyum sağlayabilir.SİMENTAL


simental


**Aslen İsviçre menşelidir. Alaca renklidir. Gövdesinde kaplayan derinin sarı beyaz veya kırmızı beyaz parçalardan alacası vardır. Baş beyaz olup sarı veya kırmızı beneklidir. Tırnakları e bedeni sağlamdır. Çok iri yapılı, sırtı uzun, göğsü ve sağrısı geniştir besi hayvanı olarak çok elverişlidir. Çabuk besi alır, et verimi de yüksektir.


simental

Yorum Gönder

0 Yorumlar